Називні речення

Завантажити одним файлом

Урок       Конспект відкритого уроку      Презентація SMART Boart



Тема: Односкладні речення з головним членом у формі підмета. Називні речення.

Мета: повторити відомості про односкладні речення; ознайомити з особливостями односкладних речень з головним членом підметом;  формувати вміння відрізняти їх у тексті від інших речень та вдало користуватися їх виражальними можливостями в усному та писемному мовленні ; розвивати вміння правильно використовувати називні речення в побудові усних і писемних висловлювань ; розвивати комунікативну та самоосвітню компетентності (вчити самостійно робити висновки, формулювати питання з вивченої теми, завдання, які необхідно вирішити на уроці) школярів , уяву, мислення,; виховувати любов до прекрасного, прищеплювати інтерес до вивчення рідної мови.

Обладнання: підручник, презентація до уроку.

 Тип уроку:урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент



2. Створення емоційно-позитивного фону.
  - Який у вас настрій?

3.  Актуалізація опорних знань «Аукціон знань»    



                          
  - Як називається розділ мовознавства, що вивчає словосполучення і речення ?
  - Якими можуть бути речення за метою висловлювання?
  - Якими бувають речення за емоційним забарвленням?
  - На які види поділяються з наявністю головних членів речення?



                                                                                      
          Останнє сонячне проміння.         
Жовтогарячий лист.
І срібна тиша. Безгоміння.
Збудований з повітря міст.

    -         Про яку пору року йдеться?
    -         Знайдіть слово-виняток, доберіть синоніми.
    -         Чим незвичний цей вірш?
    -         З яких речень складається – дво- чи односкладних?
    -         Який головний член наявний?
    -         Хто знає, як називаються ці речення?

 4. Оголошення теми і мети уроку       



  - Тема уроку: «Називні речення»
  - Спробуйте самостійно з’ясувати мету уроку
  - Сьогодні кожен з вас отримає оцінку за урок шляхом накопичення балів.    Впишіть своє прізвище та ім’я у картку самооцінки.

КАРТКА САМООЦІНКИ
Прізвище, ім’я_________________________________________
ВПРАВА
КІЛЬКІСТЬ БАЛІВ
Розподільний диктант

Робота за малюнком

Самостійна робота

Синтаксичний розбір речення

Міні-дискусія

Лінгвістичне дослідження

Тестова перевірка

Робота біля дошки

ВСЬОГО


5. Вивчення нового матеріалу
Опрацювання теоретичного матеріалу. Робота з підручником
  - Самостійно опрацюйте матеріал у підручнику на стор. 145. Будьте готові    давати відповіді за теоретичним матеріалом.



  -         Що таке називне речення?
  -         Чим може бути виражений підмет у називних реченнях?
  -         В текстах яких стилів використовують називні речення?



   Називні речення можуть виражати …
 Учні записують по одному самостійно наведеному прикладу до кожної категорії  в зошит, 1 учень біля дошки.
  -         Чим , на вашу думку будуть відрізнятися називні речення від інших?
 Називні речення  відрізняються від інших тим, що…  
  ·        Не бувають питальними
  ·        Відсутні засоби вираження способу і часу
  ·        Можуть переривати оповідь, щоб уповільнити її, зупинитися на окремих  деталях, звернути увагу на довкілля.



  -         Якими ж бувають називні речення за наявністю в них другорядних членів?



 Розподільний диктант
 Всі учні виконують в зошитах, перевірка: 1- на дошці.                 
                                                                                          САМООЦІНКА 1 бал
 6. Усвідомлення та закріплення вивченого матеріалу
6.1 Вибірковий диктант «Свіча»



     
  - Яким настроєм пройнятий вірш? Якій порі року найбільше підходить?
  - Знайдіть називні речення  в поезії. Які з них поширені?
Свіча
Вітер. Злива. Безсоння.
Гасне літо зелене.
Падають на підвіконня
Жовті долоні клена.
Серце щемить від болю.
Вмиті безсонням очі.
Я – а поряд зі мною –
Чорна безодня ночі.
Запалю свічу з віком віч-на-віч.
Запалю свічу, щоб здолати ніч.
Запалю свічу у тривожний час.
Помолюсь вогню, щоб вогонь не згас.
І. Шинкарук
6.2 Робота за картиною    


                  
  - Уважно розгляньте ілюстрацію. Що знаходиться на передньому плані,  задньому?
  -  Які кольори використав автор?
  - Доберіть декілька називних речень, які виражали б зміст, настрій, зображені  об’єкти. 
                                                                                            САМООЦІНКА 1  бал                                                                                                                                                                           
6.3 Самостійна робота за рівнями
  Дослідження-відновлення
 Відновити поетичні уривки: вставити на місці крапок називні речення з довідки.  Виразно прочитати відновлені уривки.
 1. На майдані пил спадає. Замовкає річ. Вечір. ... (П. Тичина)  2. ...! І все довкола  власний має голос (І. Качуровський). 3.... Дзвенить до тебе він, очеретини  нап’ялись - як струни (І. Качуровський). 4. ... В тишині росте гудіння бджіл  різноголосе (І. Качуровський). 5. ...Хмариться. Горіхи вітер трусить на ходу (В.  Гетьман).
  Довідка:   осінь;   це очерет;  ніч;   які різноманітні голоси;   розквітлі білі липи.

 Трансформація синтаксичних одиниць відповідно до ситуації спілкування
 Трансформувати синтаксичні конструкції за зразком, використавши називні  речення як зачин. Дослідити, текстам яких стилів мовлення властива ця  риторична фігура.
 Зразок: Багато дорога може розповісти допитливому серцю, навіяти і радість, і  журу, воскресити в пам’яті давні перекази, бувальщини і легенди. — Дорога...  Багато вона може розповісти допитливому серцю, навіяти і радість, і журу,  воскресити в пам’яті давні перекази, бувальщини і легенди (І. Цюпа).
 1.Начебто на золотавому липовому меду настояні, материні очі дивляться весь  час за тобою (Є. Гуцало). 2.Скільки колискових пісень створив народний геній!  (В. Скуратівський). 3. Хто любить мову українську, той любить мою Україну.4.  Падають тіні. Золото лине з дерев.
                                  ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА  ОЦІНКА 2 бали      
                    
Відповіді
 Дослідження-відновлення
 1. На майдані пил спадає. Замовкає річ. Вечір.НІЧ . (П. Тичина). 2. Які  різноманітні голоси! І все довкола власний має голос (І. Качуровський). 3. Це  очерет... Дзвенить до тебе він, очеретини нап’ялись - як струни (І.  Качуровський). 4. Розквітлі білі липи . В тишині росте гудіння бджіл  різноголосе (І. Качуровський). 5. Осінь.Хмариться. Горіхи вітер трусить на ходу   (В. Гетьман).
 Трансформація синтаксичних одиниць відповідно до ситуації спілкування
  - До якого стилю належать утворені речення?
 1. Материні очі! Начебто на золотавому липовому меду настояні, дивляться  вони весь час за тобою (Є. Гуцало). 2 Колискові пісні. Скільки їх створив  народний геній! (В. Скуратівський). 3. Це – матері мова. Я звуки твої  Люблю,наче очі дитини .О мова вкраїнська! . Хто любить її,Той любить мою  Україну (Сосюра).4. Тіні. Падають тіні. Золото лине з дерев.

6.4 Робота за аудіозаписом (з опорними текстами )
«Поетичні акварелі»


 
 


  -         Хочу запропонувати вашій увазі два вірші поетів-шістдесятників, творчість  яких детальніше вивчатимемо у 11 класі.
 Завдання: знайти і виписати з текстів називні речення.

ПОЕТИЧНІ АКВАРЕЛІ
Листок опалий мишею рудою
Через дорогу шаснув,
І хлопчик, що ішов переді мною,
Залився сміхом щасно...
Так починається одвічна повість.
О ця свята невдячність!
Осінні небеса - як чиста совість.
Прозорість. Однозначність.
І не сльоза на гілці, з сонцем рядом,
Бринить передзимова, -
То зріє жолудь -
геніальний задум
Діброви…(Наум Тихий)

ГОРОБИНА
Кого цнотливість яблунева
Чи мрійність липова, липнева, —
Мене ж тривожить восени
Вогненний шал горобини!
Все, що було колись зелене, —
Берези й вільхи, буки й клени, —
Повільно згасло, а вона
Уся в огні, горобина.
Стоїть в безумному паланні,
Без солов’їного признання,
Лиш власні віти багряні
Співають гімн горобині.
І я, і я прийшов до неї,
Забувши рожі і лілеї,
Голублю, пещу і кляну
Скривавлену горобину.
Що їй зими холодні риси!
Вона, як факел, серед лісу
В жаданні буйному одна —
Горобина, горобина...   
                                     (Ігор Муратов)
  ·        Перевірка виконання завдання.
  ·        Синтаксичний розбір речення   О ця свята невдячність!



 Всі учні працюють в зошитах, перевірка – 1 біля дошки    
                                            САМООЦІНКА 1 бал
6.5 Фізхвилинка



6.6 Міні-дискусія
  - Які речення найбільше потрібні?
  - Давайте пригадаємо правила проведення дискусії.
  - Які слова слід вживати, обстоюючи свою думку?
Робота в групах  
  Клас ділиться на 3 групи (1-вважає, що найбільше потрібні двоскладні речення,   2-односкладні, 3- однаково важливі).
                                                            ВЗАЄМООЦІНКА В ГРУПАХ 1 бал



Лист-претензія.
             Шановні мої колеги – односкладні речення! Чув, що ви називали мене одинаком,  егоїстом, бо, бачте, один в реченні.
          Але так буває не завжди. Мене оточує прекрасне товариство: означення, додаток.
 Часто зустрічаюсь зі вказівною часткою ОСЬ, інколи – з ОН.
 Ось і село… Обвітрена блакить…
           Тепер, я думаю, ви зрозуміли, що помилялись, недооцінювали мої можливості.
                            З повагою ваш колега – називне речення.



6.7 Лінгвістичне дослідження (вправа 226)
  - Доведіть, що речення лівої колонки є односкладними називними, а правої  двоскладними.
Полуденна спека.                                           Спека полуденна.
Широкий Дніпро.                                           Дніпро широкий.
Прекрасні дні.                                                 Дні прекрасні.
Розподільний диктант



                                                                                                                                                              САМООЦІНКА 1  бал
6.8 Тестова перевірка



 Перевірка здійснюється після відкривання ширми-затемнення.                                                                                                                                    САМООЦІНКА 2 бали
6.9 Творча робота
  Завдання: розказати про загаданий мультфільм називними реченнями, не  називаючи головних персонажів



ОЦІНКА ТИМ, ХТО ВІДПОВІДАВ  2  бали
 7. Підсумок уроку
  -         Про що йдеться у вірші?
  -         З яких речень він складається?
  -         Яким є останнє речення?




 8.Оголошення домашнього завдання



  Вправа 229 – визначити називні речення, підкреслити в них усі члени речення
 Або скласти твір-мініатюру з називних речень подібну до прочитаних у класі.

 9. Самооцінка
  - Чи досягли ви поставленої мети?      



  - Оцініть свою роботу на уроці, здайте картку самооцінки разом з зошитом.

10. Самокорекція
  - Що здалося складним?
  - Що не вдалося? Попрацюйте вдома з подібними вправами.

11. Рефлексія
  - Який у вас настрій на кінець уроку?



Немає коментарів:

Дописати коментар