Завантажити Урок №1
УРОК № 1
Тема: Дієприкметник
як особлива форма дієслова : загальне значення, морфологічні ознаки,
синтаксична роль.
Мета: дати поняття
про дієприкметник як особливу форму дієслова; навчити розпізнавати
дієприкметники в реченнях, доцільно використовувати їх у власному мовленні;
сприяти збагаченню словникового запасу учнів; сприяти формуванню самоосвітніх
компетентностей учнів; виховувати повагу до героїчного минулого нашого народу,
поглиблювати знання про позитивні якості людини (гідність) та сприяти їх
розвитку.
Тип: вивчення
нового матеріалу.
Методи:
частково-пошуковий.
Обладнання:
магнітна дошка і картки, роздатковий матеріал, підручник.
Хід уроку
I Організаційний момент.
II Вступне
слово вчителя.
Пригадайте, який твір ми вивчали останнім
на уроках української літератури ?
(«За сестрою» А. Чайковського)
Як звуть головного героя ? Які риси характеру йому притаманні ?
Сьогодні ми поговоримо про ГІДНІСТЬ - ще одну рису, властиву романтичному герою в
літературних творах і необхідну кожній людині в житті.
Епіграфом до нашого уроку послужать слова
китайського філософа Лао-Цзи:
У складних ситуаціях в житті
людина
впевнено може
розраховувати тільки на власну
гідність.
Лао-Цзи
А як ви розумієте слово «гідність»? У словнику подається таке тлумачення:
Гідність – це морально-етична
категорія, що означає повагу і самоповагу. Отже, які синоніми існують до слова
гідність?
III Постановка
проблемного питання.
Порівняйте пари словосполучень
Поважна людина – поважаюча
людина
Черствий погляд – зчерствіла
душа
Що спільного і що відмінного? Доберіть
синоніми до слів черствий і зчерствіла. У яких словах вам складно визначити
приналежність до певної частини мови?
IV Оголошення
теми і мети уроку.
На уроці ми ознайомимося ще з
однією формою дієслова, яка називається дієприкметник. Розглянемо загальне
значення дієприкметника, морфологічні ознаки, синтаксичну роль. На кінець уроку
ви повинні навчитися розпізнавати дієприкметники у реченнях, вчитися доцільно
використовувати їх у своєму мовленні.
V Вивчення
нового матеріалу
1. Робота з підручником
Прочитайте правила, використовуючи
магнітну дошку, складіть таблицю з окремих слів.
2. Колективне складання учнями
таблиці ( є
фото )
ДІЄПРИКМЕТНИК
ДІЄСЛОВО
ПРИКМЕТНИК
Має залежне слово Питання
Вид
Узгоджується з іменником
Стан
Змінюється за родами,
числами,
відмінками
Табличка з написом «Синтаксична
роль» має залишитися не визначеною.
3. Бесіда
Ознаки яких двох частин мови має
дієприкметник?
Що таке дієприкметник?
Як ви вважаєте, що є початковою
формою для дієприкметника?
Прочитайте. У якій колонці подано
дієприкметники? Свою
думку доведіть.
Цікава книжка
Жовте листя
Блискучі очі .
|
Прочитана книжка
Пожовкле листя
Сяючі очі
|
Книжка, яку прочитали
Листя, що пожовкло
Очі, що сяють
|
V Закріплення
нового матеріалу.
1. Виконання вправи 199.
Виписати дієприкметники зі
словом, від якого залежать. Визначити рід, число, відмінок кожного
дієприкметника.
Міжпредметний зв'язок : Що
об’єднує всі речення цієї вправи? (Про тополю). Розгляньте ілюстрацію Василя
Лопати на стор.122 . Чи відповідає вона, на вашу думку, баладі «Тополя» Т. Г.
Шевченка?
Пригадайте, яка ідея цієї балади? (Незнищенність
справжнього кохання, вірність почуттям).
Як вірність пов’язана з гідністю ? (Учні висловлюють
власні думки, доходять висновку, що вірність є неодмінною складовою гідності.
2. Самостійне опрацювання правил.
Повернімося до дієприкметника. У нас
залишилася одна ознака – синтаксична роль. У який стовпчик її розподілити?
3. Перевірка сприйняття.
Чому дієприкметник – не окрема частина
мови?
Яку синтаксичну роль виконують
дієприкметники? Куди
розподілимо останню табличку? (До прикметника).
4. Робота з текстом.
Прочитайте. Спишіть, визначте
самостійно синтаксичну роль кожного дієприкметника.
Справжня гідність людини може
бути відтвореною тільки у вчинках. (А.Кнігге)
Гідний чоловік одягає на себе
зношений одяг, проте в собі має дорогоцінний камінь. (Лао-цзи)
Немає нічого кориснішого за добре
ім’я, створеного власною гідністю. (Вовенарг)
Закон гідних – творити добро і не
сваритися. (Лао-цзи)
Справжня гідність схожа на ріку:
чим вона глибша, тим менше шуму утворює.(Мішель Монтень)
Про що всі цитати? Яка
подобається найбільше, а з якою не згодні?
Взаємоперевірка: 1-відтвореною (частина присудка). 2-зношений
(означення), 3 – створеного (означення).
5. Словникова робота.
Перекладіть слово «гідність» російською
мовою. (Достоинство).
Але «достоинство» перекладається
українською як -- гідність ;
-- вартість;
-- переваги,
позитивні риси.
Перекладіть речення, обираючи потрібний
варіант.
Достоинство человека ярче сияет в оправе
скромности.
Школьная форма имеет массу
достоинств.
Разменяйте, пожалуйста, купюру
достоинством сто гривень.
6. Творча робота.
Від поданих дієслів утворіть
дієприкметники, запишіть у початковій формі.
Бажати,
створити, виховати, виплекати, удосконалити.
Складіть і запишіть речення про гідність,
використовуючи один або декілька утворених дієприкметників. (Заслуховування 3-5
речень).
VI Домашнє
завдання.
Знати правила, розглянуті в
класі. Вправа 202 – письм., 203 – усно (за бажанням). Придумайте історію,
заголовком до якої могли б стати слова: «Можливість доведена ділом». Пояснення вчителя фото пальми,
зробленої з рельси на Львівському залізничному вокзалі.
VII Оцінювання.
VIII Підсумок
уроку.
Заповніть таблицю:
ЗНАЮ !
|
УМІЮ !
|
|
|
|
|
Немає коментарів:
Дописати коментар